Menu

Ejgilprisen - årets holdpræstation

 
  • Får Holdnavn/Årgang indgraveret i "Eigils Pokal"
  • Modtager en errindringsgave fra HBF.
  • Hadsund Boldklubs Æresmedlem
  • Eigil Kristensen            

Eigils pokal er stiftet i 2011. Pokalen, er opkaldt efter vores æresmedlem Eigil Kristensen.
Pokalen uddeles til den Bedste Holdpræstation i året der er gået.
Eigil har bestridt alle poster i Hadsund Boldklub. 
Han har selv været en fantastisk sportsmand, holdspiller og træner.
Han har selv dyrket holdånden og individualisterne i Hadsund Boldklub,idet han har stået
i spidsen for utallige dygtige hold i Hadsund Boldklub.
Han har med sine hold vundet mange Landsmesterskaber og Jyske Mesterskaber.

 
Uddeles til:
Den bedste holdpræstation i Hadsund Boldklub Fodbold. Gerne en holdpræstation ud over det sædvanlige.
Det kan således være et flot resultat i en cup, en oprykning, et kredsmesterskab eller et andet mesterskab.
Det kan også være et lige ved og næsten resultat.
Der lægges størst vægt på den stabile holdpræstation på højt niveau igennem en længere periode.
Bestemmes af:
Formands Sport.

2016 U13 Drenge 

 

 

2015 U13 Drenge

 

2014 - U14 Piger

 

2013 - U11 Drenge Årgang 2002
Flot nr. 2 og sølvmedaljevindere ved Nørhalne Elite Cup i foråret 2013. 
 
 
Bagerst fra venstre: Træner Søren Nielsen, Andreas Fruergaard, Andreas Busse Senft, Carl Emil
Domino, Sebastian Beraque, Oliver Overgaard og Cheftræner Claus Fruergaard.  Forrest fra venstre:
Nicolai Zeidler, Thomas Frandsen, Mathias Falk Johansen, Mathias Andersen og Samuel Hindal.
2012 - U15 Drenge M2 Årgang 1998
Kredsvinder af A-rækken i foråret og Nr. 2 i Mesterrække 2 i efteråret 2012. 
 
Bagerst fra venstre: Træner Les Dale, Tobias Theil, Peter Kristensen, Rasmus Kristensen, Jakob Nielsen,
Rasmus Dale, Søren Jensen, Jakob Madsen, Mark Nørgaard og Cheftræner Allan Malthe.
Forrest fra venstre: Martin Mikkelsen, Jonas Skovrider, Emil Petersen, Thomas Vernersen, Frederik
Kirkegaard, Dennis Holt, Nicolai Risager og Liam Hart.
2011 - U9 Drenge Årgang 2002
Landsmestre i 5-mands, Jysk/Fynsk Mestre og
vindere af Champions League for U10 Drenge i 7-mands 2011.
  
Bagerst fra venstre: Tobias Hjortshøj Jensen, William Nielsen, Andreas Busse Senft og Adis Hadzic.
Forrest fra venstre: Simon Malthe, Rasmus Konnerup og Oliver Overgaard.
2010 - Herresenior 1
Oprykning til serie 2 2010.
Bagerst fra venstre: Nicolai Rolighed, Rasmus Rydborg, Rasmus Frandsen, Christoffer Henriksen,
Andreas Juul, Kristian Pedersen, Ole Mose, Christian Svendsen, Holdleder Knud E. Andreasen,
Cheftræner Danny Jensen. Forrest fra venstre: Claes Meldgaard, Kasper Ørtoft, Jesper Smit,
Anders Brøndum, Christian Vestergaard og Martin Eskildsen.
2009 - U10 Drenge Årgang 2000
Jysk/Fynske Mestre efteråret 2009.
De Jyske Mestre fra venstre: Benjamin Jensen, Marco Pedersen, Peter Nielsen, Oliver Østergaard,
Gustav R. Mikkelsen, Jeppe Welling Andersen, Thomas Hyrup og Albert Thomsen (Ikke på foto).

 

Oversigt Ejgilprisen - årets holdpræstation