Sæsonen for jyllandsserien
Det har på mange måder ikke været en nem sæson for holdene, men på trods af de forskellige udfordringer sæsonen har budt på, har pigerne taget det med godt humør og arbejdet sammen på bedste måde for at klare sig igennem.
Til sæsonstart blev der præsenteret et helt nyt træner team. Der var lagt op til nye takter, så det var en spændt spillertrup der tog imod Morten Jørgensen som ny cheftræner, Kit Otte som træner for serie 3 og holdleder for Jyllandsserien (JS) samt Lisa Møller som holdleder for serie 3.
Inden sæsonen mistede vi et par spillere pga. studier i Aarhus og en spiller var blevet gravid, til gengæld fik vi også tilgang af ny spillere og gamle gengangere der var blevet klar til håndbold igen. Alt i alt gik regnskabet op på spillerfronten.
Vi havde mange gode træningspas inden sæsonstart, og vi var også til træningsstævne, hvor vi både fik nederlag og sejre. I hvert fald kom vi hjem med en masse der skulle arbejdes med. Desværre kunne vores træner, Morten, ikke længere se sig som træner i HB håndbold og stoppede blot 14 dage før første kamp for JS. Der blev arbejdet hårdt for at finde en ny træner til holdet, imidlertid tog de resterende fra trænerteamet over, med hjælp fra spillerene. Det blev hurtigt klart at vi ikke havde nogle muligheder for at finde ny træner, derfor blev Susanne Tvorup tilknyttet som træner på JS og serie 3 og Ivonn Skov til serie 3.
Sæsonen skulle blive svær for JS, da vi var et uprøvet hold af mange uerfarne spillere i denne række. Tilmed kom vi i en særdeles svær pulje nord for Hadsund, normalt hører vi til puljer syd for Hadsund. Vi startede også ud med store nederlag, men pigerne tog blot træningstøjet på og trænede hårdt på at lære hinandens løbebaner og få kørt systemerne ind. For en ting var vi alle enige om, vi ville kæmpe til det sidste! Inden jul blev det også til point, og sikke en gejst holdet viste. Tabellen viste hurtigt at der var tæt kamp i toppen og tæt kamp om ikke at rykke ned, her var HB iblandt.
Kort inden jul, måtte vi sige farvel til endnu en træner, der pga. sygemelding måtte melde fra på trænergerningen. Dette gav os endnu en opgave med at få træner kabalen til at passe. Vi kontaktede en gammel kending for pigerne og vi fik god hjælp fra Vivi Schnoor, som kom tilbage som holdleder på JS, alt imens Ivonn Skov nu også tog med JS til kampene.
Efter jul har JS kun vundet en enkelt kamp, men givet kamp til stregen til nogle af topholdene. JS holdet er et hold af gode spillere som vil holdet og ikke mindst vil klubben det bedste, derfor har vi fem spillere som kører fra Randers og Aalborg for at spille i Hadsund, det skal også nævnes at mange af disse studerer i Århus. Vi har et godt sammenhold i Hadsund, og vi støtter og hjælper hinanden. På trods af, at træningsindsatsen efter jul ikke har været høj pga. studier, så har humøret stadig været i top.
Efter denne sæson hedder det ikke længere jyllandsserie, men serie 1. Det er holdet helt afklaret med, og vi er alle glade for at vi tog kampen op i jyllandsserien i denne sæson og kæmpede en værdig kamp.
Holdet vil gerne sige tak til de tilskuere, der har været og støttet holdet i de svære kampe.
Samlet set har denne sæson ikke været let på nogen måder. Det har været en lang kamp der har kostet blod, sved og tårer. Spillerene har været udsat for mange ændringer både over en kort periode men også gennem hele sæsonen. Heldigvis har spillertruppen blot rykket tættere sammen i bussen, og stået endnu mere sammen. Efter denne sæson, hvor vi har måttet kæmpe så meget, er det helt fantastik at så mange spillere har stået sammen og kæmpet i samlet flok om det hed jyllandsserie eller serie 3 har ikke spillet den store rolle, for de to hold, holder sammen som ét. Loyaliteten overfor hinanden og ikke mindst for klubben er helt i særklasse, vi har som før nævnt spillere som kører langt for at komme og træne i Hadsund, selv helt ude i Siem lokker man spillere hertil pga. det gode sociale sammenhold og de sportslige ambitioner.
Trods det at pointhøsten ikke var været overvældende denne sæson, så har vi alligevel været vidne til at mange spillere har rykket sig meget denne sæson. Flere spillere har i denne sæson vist større mod i kampe og selv taget initiativ til at starte systemer eller finte selv.
Vi vil i trænerteamet gerne sige tak for denne sæson, og ikke mindst sige tak for den super flotte opbakning fra i spillere!
Trænerne Lisa Møller, Vivi Schnoor, Susanne Tvorup og Ivonn Skov.